|

Otellerde ikinci dil Arapça oldu, kaçak rehber arttı!

Kaynak: Sabah

Geçen yıl Ortadoğu’dan gelen 3.6 milyon Arap turist otellerde uluslararası dil sıralamasında değişikliklere neden olurken Arapça bilen rehber talebini de yükseltti. Arapça İngilizce’den sonra otellerde en çok tercih edilen dil haline geldi. Sabah gazetesinden Dilek Taş’ın haberine göre Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Başkanı Şerif Yenen, otellerdeki uluslararası dilde Arapça’nın ikinci sıraya çıktığını doğrulayarak “Oteller, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler, talep patlaması nedeniyle Arapça bilen eleman bulundurmayı tercih eder duruma geldi” dedi. Yenen, son yıllarda Arap turist sayısında meydana gelen artışla doğru orantılı olarak Arapça dilinden rehberlere gelen taleplerde de yüzde 30-40 talep artışı olduğunu söyledi.

KAÇAK REHBERLER ARTTI

Arapça bilen rehber talebinin artması rehberlik sektöründe bazı sorunlara da neden oldu. Yenen, “Arapça dilinden çok sayıda kaçak var, bunlar kaçak rehberlik yapmaya çalışıyorlar. Böyle olunca Turizm Bakanlığı’ndan belgeli Arapça dilinde çalışan meslektaşlarımız iş almakta zorlanabiliyor. Bu da yapılan turizmin kalitesini düşürüyor” dedi.

Arapçacı rehberi Ahmet Muhaffel de, “Arapça bilen rehbere ihtiyaç var. Ancak kokartlı rehber sayısı çok olmadığı için bu sene büyük açık oldu. Çok fazla kaçak rehber çalışmak durumunda kaldı” diye konuştu. Muhaffel, rehberliğin eğitim gerektirdiği dil kadar kültüre hakim olması gerektiğine dikkat çekerek Arapça bilen çok sayıda kişinin dil konusunda eğitimsiz ve kalitesiz hizmetin verilmesine neden olduğuna vurgu yaptı.

Okunma: 3184 Kişi
Etiket: ,
  • hakan kutlu

    Bu haberi okuyan Kultur turizm bakanligi yetkilileri neden HALA ingilizce kokartli rehber sayisini artirmak icin kurslar veya universitelerde bolumler acma cabasi icindedirler? Bu durum TURSAB baskani ve uyelerinin de isine geliyor tabii.Daha ucuza calisacak-golge-pasif rehberlik yapacak kokartli rehber enflsyonu olmasi isteniyor.bakanligin belirledigi taban yevmiye ucretini veren saygin tur acentasi da sayili…H.KUTLU http://www.101-turkey.com

  • Rehberck

    Şuanda profesyonel turist rehberliği kursundayız. ağustos ayında kokartlarımız elimize geçer inş. Sezon ortasıda olsa, ülkemizi iyi ve güzel bir üslüpla Arap turistlerimize anlatmaya başlayacağız Allahın izni ile. Arapçacı rehberim Ahmet bey;  eğer iş varsa biz hazırız. Teşşekür ederim
.