|

Oteller puanla denetleme

Kaynak: Turizmhabercisi

Uzun yıllardır turizm sektöründe iç denetim hizmeti veren İç Denetim Merkezi (İDM), iç denetimden geçen otellere dönük puanlama sistemini hayata geçirdi.

Gerçekleştireceği iç denetimler sonrasında her departman ve hizmete vereceği puanlarla otellerin adeta karnesini çıkaracak olan İDM, bu sistem sayesinde otellerin “ölçümlenebilir” işletmelere dönüşmesini de sağlamış olmayı amaçlıyor.

Puanlama sistemin, uluslararası zincir otellerin denetiminde uzun yıllardır kullanıldığına dikkat çeken İç Denetim Merkezi’nin kurucu ortaklarından Ali Rıza Eşkazan, “İDM benzer bir sistemi ilk kez yerel oteller için hayata geçirdi.” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Sistem, yapılan denetimlerin ardından, ilgili otelin mutfağından çamaşırhanesine, cafesinden, alacarte restoranına kadar her departman ve hizmet kalemini ayrı ayrı puan verilmesini içeriyor. Böylece, her hizmet başlığı ve departmana verilen puanlar yatırımcısına, ilgili departman ve hizmet başlığı hakkında değerlendirme yapma fırsatı vermiş olacak. Sitemin, yatırımcı açısından önemli bir işlevi daha bulunduğuna dikkat çeken Ali Rıza Eşkazan, “Eğer söz konusu işletme zincir ise, bu sistem diğer otellerde de hayata geçirileceği için, her bir puan zincire bağlı diğer otellerle karşılaştırılabilecek. Bu da yatırımcıya önemli bir veri olacak” diye konuştu.

Oteller artık  ‘ölçülebilir’ işletmeler olacak

Otellerin çok farklı departman ve hizmet birimlerini bir arada bulunduran kompleks yapılardan oluştuğuna dikkat çeken Ali Rıza Eşkazan, “Bir otelin cafesi kar ediyor mu? Oda fiyatları gerçekçi mi? Kayıp-kaçak kontrolü işliyor mu? Yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil sistemleri bir arada nasıl kontrol altında tutulabilir? Yatırımcı, bütün bu sorulara, iç denetim hizmeti sayesinde, bağımsız cevaplar bulmakla kalmayacak, aynı zamanda,  puanlama sistemi ile işletmesi  ‘ölçülebilir’ olacak” diye konuştu.

Turizmde sirkülasyon çok, sadakat az

İç denetim hizmetinin turizm sektöründe diğer tüm sektörlere göre çok daha kritik olduğunu belirten Eşkazan konuya ilişkin şunları ekledi: “Turizmde profesyonel yönetici sirkülasyonu çok fazladır. Bu anlamda ‘sadakat’in en zayıf olduğu sektör diyebiliriz.  Üstelik üst düzey yöneticisi bir başka otele geçtiği zaman ekibini de alıp götürüyor. Bu durum,  işletme ve hizmet bazında en kompleks yapılardan biri olan otellerde kurumsal yapının çok güçlü olması kadar, hazırlanan raporların da güvenilir,  eksiksiz olmasını zorunlu kılıyor”

Okunma: 1433 Kişi
.